
На основу члана 18-25. Закона о јавном информисању и медијима: 83/2014-22, 58/2015-3, 12/2016-13 (Аутентично тумачење), члана 8. став 1. и 2. Закона о контроли државне помоћи: 73/2019-3,
Уредбе о условима и критеријумима усклађености државне помоћи у области јавног информисања: 9/2022-3, 32/2023-4,
Правилника о суфинансирању пројеката за остваривање јавног интереса у области јавног информисања: 6/2024-106, 106/2024-66,
Одлуке о буџету Општине Уб за 2025. годину („Службени гласник Општине Уб”, бр. 38/2024), и
Одлуке о расписивању Конкурса за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Општине Уб у 2025. години број: 06-33-2/2025-01 од 28. фебруара 2025. године:
ОПШТИНА УБ
Општинско веће општине Уб
р а с п и с у ј е
К О Н К У Р С
за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Општине Уб у 2025. години
1. Намена конкурса
Конкурс се расписује ради суфинансирања производње медијских садржаја из области јавног информисања који доприносе истинитом, непристрасном, правовременом и потпуном информисању свих грађана општине Уб; подизању квалитета информисања особа са инвалидитетом и припадника других мањинских група; заштити и развоју људских права и демократије; унапређивању правне и социјалне државе; слободном развоју личности и заштити деце и развоју културног и уметничког стваралаштва; развоју образовања, укључујући и медијску писменост као део образовног система; развоју науке, спорта и физичке културе; заштити животне средине и здравља људи; унапређивању медијског и новинарског професионализма и осталих медијских садржаја који доприносе задовољавању потреба грађана општине Уб за информацијама и садржајима из свих области живота, без дискриминације.
2. Износ средстава која су опредељена за конкурс
Средства опредељења Одлуком о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Општине Уб у 2025. години, износе 4.000.000,00 динара.
3. Минимални и максимални износ који може бити одобрен за реализацију пројекта
Најмањи износ средстава који се може одобрити по пројекту износи 50.000,00 динара, а највећи износ средстава по пројекту је 1.800.000,00 динара.
4. Право учешћа на конкурсу
На конкурсу може учествовати:
1. издавач чији је медиј уписан у Регистар медија у складу са законом, и који има одговарајуће овлашћење за пружање медијске услуге у складу са законом који уређује електронске медије односно који је уписан у Регистар медијских услуга који води Регулаторно тело за електронске медије, када се ради о електронским медијима;
2. лице које се бави производњом медијских садржаја и које је уписано у Евиденцију произвођача медијских садржаја и које приложи доказ, не старији од 30 дана, да ће суфинансиран медијски садржај бити реализован путем медија који испуњава услове који је односе на издавача, изузев лица предвиђена чланом 52. став 1. Закона о јавном информисању и медијима;
3. правно лице, односно предузетник са пројектом стручне едукације, унапређења професионалних и етичких стандарда и истраживања у области јавног информисања.
Учесници на конкурсу за производњу медијских садржаја у штампаном и дигиталном формату могу бити само микро, мала и средња правна лица и предузетници.
Право учешћа на конкурсу немају издавачи, односно лица која се баве производњом медијских садржаја са истим пројектом који је подржан на конкурсима Републике Србије, аутономне покрајине, односно јединице локалне самоуправе и за који је корисник органу доставио извештај о реализацији пројекта. Под истим пројектом подразумева се пројекат чији је садржај у деловима 3.1, 3.2, 4.3, 4.4 и 4.5 Обрасца 1 битно истоветан садржају раније реализованог пројекта.
Право учешћа на конкурсу немају издавачи са медијем у коме нису објављени основни подаци о медију у облику импресума.
Право учешћа на конкурсу немају издавачи који се финансирају из јавних прихода за обављање делатности у области јавног информисања. Право учешћа на конкурсу немају подносиоци који су добили средства за суфинансирање пројекта на конкурсу Републике Србије, аутономне покрајине, односно јединице локалне самоуправе, а нису у уговором предвиђеном року и прописаној форми поднели наративни и финансијски извештај и произведени медијски садржај односно доказ о реализацији пројекта.
Право учешћа на конкурсу немају подносиоци који су добили средства за суфинансирање пројекта на конкурсу Републике Србије, аутономне покрајине, односно јединице локалне самоуправе, а за које се утврди да су ненаменски трошена, односно да нису испунили уговорну обавезу.
Право учешћа на конкурсу немају лица која се налазе у поступку повраћаја државне или de minimis помоћи, као и лица која су била у тешкоћама у смислу прописа о контроли државне помоћи.
5. Услови за учешће на конкурсу
Учесник Конкурса може конкурисати само са jедним проjектом, док издавач више медија може конкурисати с једним пројектом производње медијских садржаја за сваки медиј.
Под пројектом се подразумева заокружена програмска целина или део целине (жанровска и временска), којом се доприноси остваривању јавног интереса, у складу са законом. Ако је учесник конкурса издавач више медија, може на конкурсу учествовати са једним пројектом за сваки медиј.
Учесник конкурса може поднети захтев за суфинансирање пројекта у износу који не прелази 80% оправданих трошкова предложеног пројекта, а највише до износа утврђеног конкурсом.
Учесник конкурса за производњу медијских садржаја за телевизије може поднети захтев за суфинансирање пројеката у износу који не прелази 50% оправданих трошкова производње медијских садржаја, а највише до износа утврђеног конкурсом.
Изузетно, у складу са условима и критеријумима за доделу државне помоћи у области јавног информисања, у складу са чланом 18. став 1. Закона, учесник конкурса за производњу медијских садржаја за телевизије може поднети захтев за суфинансирање пројеката у износу који не прелази 80% оправданих трошкова, уколико се конкурс расписује за пројекте производње медијских садржаја чија комерцијална експлоатација није предвиђена, и то за:
1) производњу медијских садржаја намењених друштвено осетљивим групама, као што су деца и млади, жене, старе особе, социјално и здравствено угрожена лица, особе са инвалидитетом, припадници ЛГБТ заједнице, припадници етничких мањина и др.;
2) производњу медијских садржаја који су намењени очувању, изражавању културног идентитета како српског народа тако и националних мањина, водећи рачуна да националне мањине прате одређене програмске целине на свом матерњем језику и писму;
3) производњу медијских садржаја који промовишу и афирмишу теме из области науке, општег образовања укључујући и медијску писменост као део образовног система, здравственог образовања и образовања у вези са заштитом животне средине;
4) производњу медијских садржаја намењених информисању наших грађана у иностранству на српском језику, као и припадника српског народа који живи ван територије Републике Србије;
5) производњу медијских садржаја намењених представљању културног наслеђа и уметничког стваралаштва у земљи и иностранству.
Средства која се додељују, на расписаним конкурсима, у складу са условима и критеријумима за доделу државне помоћи у области јавног информисања не смеју допринети повећању основних средстава корисника, односно проширењу постојећих делатности, нити обједињавању медија и оснивању и/или регистровању нових учесника на тржишту.
6. Критеријуми за оцену пројеката
Критеријуми на основу којих ће се оцењивати пројекти пријављени на конкурс су:
1) мера у којој су предложене пројектне активности подесне да остваре јавни интерес у области јавног информисања, у складу са чланом 15. Закона и
2) мера у којој се медиј путем кога ће бити реализован пројекат придржава професионалних и етичких стандарда.
На основу наведених критеријума, посебно се оцењује:
1) релевантност пројекта;
2) изводљивост пројекта;
3) праћење реализације пројекта;
4) капацитети предлагача пројекта;
5) доступност садржаја циљној групи;
6) буџет и оправданост трошкова.
На основу наведених критеријума сваки члан комисије оцењује:
1) да ли су медију путем којег ће бити реализован пројекат изречене мере од стране државних органа, Регулаторног тела за електронске медије или Савета за штампу, у току претходне календарске године, због кршења професионалних и етичких стандарда;
2) тежину прекршаја и учесталост понављања.
Пројекти производње медијских садржаја оцењују се на основу наведених критеријума, а у складу са бодовном листом чија је садржина и форма дата на Обрасцу 5 који се објављује на веб презентацији органа.
Пројекти за стручне едукације, унапређење професионалних и етичких стандарда и истраживања у области јавног информисања оцењују се на основу става 2. тач. 1), 2), 3), 4) и 6) члана 17. Правилника, у складу са бодовном листом чија је садржина и форма дата на Обрасцу 5 који се објављује на веб презентацији органа.
На основу критеријума за оцену пројеката формира се бодовна листа за оцењивање пројеката, према којој се бодује сваки појединачни пројекат.
Пројекат бодује сваки члан комисије, а највећа оцена коју пројекат може добити је 100 бодова. Бодови свих чланова комисије се сабирају и деле са бројем чланова комисије.
Након утврђивања коначног броја бодова формира се ранг листа пројеката на основу којих комисија предлаже износе средстава за сваки подржани пројекат, у складу са опредељеним износом средстава за конкурс.
Уколико два или више пројеката имају једнак број бодова, а износ преосталих средстава није довољан да се подрже сви пројекти, комисија ће предложити који пројекат ће бити суфинансиран и образложити свој предлог.
7. Рок за спровођење конкурса
Пријаве на конкурс подносе се до понедељка, 17. марта 2025. године.
Одлука о расподели средстава доноси се најкасније у року од 90 дана од дана закључења конкурса.
8. Пратећа документација коју подносилац прилаже уз пројекат
Спровођење и праћење пројеката из области јавног информисања остварује се путем Јединственог информационог система за спровођење и праћење суфинансирања пројеката у области јавног информисања.
На све обавезе које нису наведене у овом Конкурсу, примењују се одговарајуће одредбе наведеног Закона о јавном информисању и медијима и Правилника о суфинансирању пројеката за остваривање јавног интереса у области јавног информисања.
Адреса за пријаву: https://jis.mit.gov.rs/grants/4f220e74-e202-482c-b034-a0c7cb1e55d8
9. Позив за учешће у раду комисије
Позивају се новинарска и медијска удружења, односно медијски стручњаци заинтересовани за учешће у раду комисије, да предложе чланове комисије, Општини Уб, Општинском већу општине Уб у складу са одредбама члана 20-22. Правилника.
Предлози за чланове комисије достављају се до понедељка, 17. марта 2025. године.
Предложена лица не смеју бити у сукобу интереса нити обављати јавну функцију, у складу са правилима о борби против корупције.
10. Заштита података о личности
Сви подаци о личности који буду достављени Општинском већу општине Уб биће обрађивани искључиво у сврху учешћа у јавном позиву, а у складу са Законом о заштити података о личности.
Приступ личним подацима имаће само овлашћена лица Општинског већа општине Уб која су обавезана на чување поверљивости података о личности и неће их откривати трећој страни осим ако је то неопходно у сврху контроле поступка спровођења јавног позива или ревизије.
Општинско веће општине Уб чуваће податке о личности у року предвиђеним законом уз примену одговарајућих техничких, организационих и кадровских мера.
Лица чији се подаци обрађују имају право на приступ, исправку и брисање својих података, право на ограничење обраде својих података, права на приговор и право на притужбу Поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности.
За учешће на јавном позиву, Ваша је законска обавеза да нам дате Ваше личне податке, тачне и потпуне. У супротном нећете моћи да остварите Ваше право учешћа.